Ochraniacz do łóżeczka! Jaki wybrać? 0
Ochraniacz do łóżeczka! Jaki wybrać?

Ochraniacze do łóżeczka zapewniają dziecku bezpieczną zabawę, wypoczynek i sen. Co każdy rodzic powinien o nich wiedzieć?

Ochraniacze do łóżeczka, jak sama nazwa wskazuje, chronią niemowlaka przed urazami, jakich mógłby nabawić się, mając możliwość wkładania główki lub rączek pomiędzy szczebelki posłania. Dzięki nim możecie pozostawić dziecko w jego pokoiku na noc bez obawy o jego zdrowie.

Ochraniacz do łóżeczka. Do czego służy?

Niegdyś wyprawka dla noworodka nie mogła obejść się bez ochraniacza ze względu na konstrukcję dziecięcego łóżeczka, gdzie szczebelki montowano w tak dużych odstępach, że dziecko wsuwało w nie główkę, ale nie zawsze było w stanie ją wyjąć. Zaklinowane, mogło się udusić. Na szczęście dzisiejsze łóżeczka dla dzieci projektowane są w zgodzie z rygorystycznymi standardami bezpieczeństwa — odległość pomiędzy szczebelkami wynosi od 5 do 7 cm. Sam ochraniacz na łóżeczko nieco zmienił swoją funkcję. Zabezpiecza malucha przed bolesnym uderzeniem się w trakcie zabawy lub snu.

Czy ochraniacze do łóżeczka są potrzebne?

Nie jest niezbędny w pierwszych tygodniach życia dziecka, które tuż po urodzeniu leży z reguły w jednej pozycji. Takiej, w jakiej go ułożycie. Ryzyko, że uderzy się w nóżkę, rączkę czy główkę jest więc znikome. Bardzo przydaje się, kiedy dzieciątko nabiera mobilności – zaczyna turlać się, próbuje siadać i pełzać. Wówczas ochraniacz sprawdza się jako skuteczny amortyzator dla potencjalnych uderzeń.

Typy ochraniaczy.

W naszej ofercie znajdziecie trzy typy najczęściej spotykanych ochraniaczy do łóżeczek:

1. Tradycyjny / Jednoczęściowy

Ochraniacz tradycyjny jest najprostszym z dostępnych ochraniaczy i składa się z długiego pasa z wiązaniami po bokach. Jest dość cienki, ale wystarczająco sztywny aby zapobiegać urazom. Świetny dla starszych dzieci, które muszą mieć więcej przestrzeni w łóżeczku.

2. Poduszkowy / Modułowy

Kolejny ochraniacz jest złożony z sześciu poduszek (modułów) o grubości ok. 5cm. Każda z poduszek jest szyta osobno, co pozwala na dowolne układanie ich w łóżeczku. Tak, jak ochraniacz tradycyjny, podusie posiadają wiązania, czyli tzw. troczki, dzięki, którym można przywiązać je do łóżeczka dla większej stabilności.

3. Warkocz

Ochraniacz warkocz, który jest nie tylko wyjątkową ozdobą łóżeczka, ale także jednym z ulubionych typów ochraniaczy wielu rodziców. Dzięki temu, że jest dość niski nie ogranicza dopływu powietrza do łóżeczka. Sprawdza się też jako kokon - kiedy maluszek bawi się na podłodze, ochraniacz możecie zawinąć dookoła niego, dla większego bezpieczeństwa. Ochraniacz w kształcie warkocza może pozostać w łóżku starszego dziecka jako super wygodny zagłówek. Warkocz posiada rypsowe wstążki, które służą do przywiązywania go w łóżeczku dla większego bezpieczeństwa.

Jaki ochraniacz do łóżeczka wybrać?

W poszukiwaniu możliwie najlepszego ochraniacza, zwracajcie uwagę przede wszystkim na:

1. Materiał

Chcąc upewnić się, że wybrany przez Was ochraniacz jest w pełni bezpieczny dla dziecka, zwróćcie uwagę, czy i jakimi certyfikatami został wyróżniony. Najważniejszym jest OEKO-TEX, ogólnoświatowy znak jakości wyrobów włókienniczych. Świadczy o naturalnym składzie produktów, czyli pozbawionym szkodliwych substancji, w tym między innymi: barwników, czy pestycydów.

Ochraniacz do łóżeczka z minky, czy z bawełny to strzał w dziesiątkę. Z jednej strony są cieplutkie, milutkie, nie odkształcają się. Z drugiej – wytrzymałe, łatwe w praniu. Służą przez lata, zapewniając komfort leżakującemu dziecku i ciesząc rodziców ze względu na łatwość utrzymania w czystości.

2. Rozmiar

Rozróżniamy dwa rodzaje ochraniaczy do łóżeczka: długie i krótkie. Pierwsze zabezpieczają łóżeczko na całej długości, natomiast drugie – w połowie. Ochraniacz warkocz w zależności od wybranej długości pasuje zarówno do kołysek, jak i łóżeczek o rozmiarze: 60x120 oraz 70x140. Ochraniacz tradycyjny  i poduszkowy pasuje na około połowę łóżeczka o rozmiarze 60x120. Które ochraniacze na łóżeczko wybrać – długie, czy krótkie? To zależy, jaką wiercipiętką jest Wasz maluch, a także od pogody. W zimie lepiej sprawdzają się długie ochraniacze, w lecie krótsze.

3. Wiązanie i zdobienia

Słabe mocowanie obniża funkcjonalność ochraniaczy. Tym samym bezpieczeństwo dziecka, które wiercąc się w trakcie snu, może nieświadomie rozwiązać sznureczki i strącić na siebie poduchę otulającą wewnętrzną ściankę łóżeczka. Być może brzmi niewiarygodnie, ale może się zdarzyć. Zachowując przezorność, wybierajcie ochraniacze z nieśliskim sznureczkiem, z którego rozwiązaniem maluch nie będzie w stanie sobie poradzić.

Potencjalne zagrożenie stanowią również drobne elementy doszywane do ochraniaczy – koraliki, pompony, guziki. Wyglądają słodko, ale jeśli odpadną, to mogą doprowadzić do nieszczęścia; dziecko może się nimi zadławić. Z tego względu bezpieczne ochraniacze do łóżeczek dla niemowląt z reguły pozbawione są zbędnych ozdób.

4. Wzór

Maluszek spędza we własnym łóżeczku bardzo dużo czasu, dlatego warto dołożyć starań, by stało się przytulnym miejscem zabawy, odpoczynku i snu. Odnalezienie idealnego ochraniacza – odpowiedniego rodzaju, w najpiękniejszych kolorach – to nie najłatwiejsze, ale bardzo przyjemne wyzwanie. Mamo, Tato powodzenia!

Ochraniacze do łóżeczka docenią wszyscy rodzice wiercącego się szkraba, który musi nabrać jeszcze wiele gracji, by poruszać się, nie nabijając sobie siniaków. Dziecku zapewniają wygodę podczas zabawy, wypoczynku i snu. Wam natomiast spokój ducha – pewność, że dziecko pozostawione na chwilę w łóżeczku będzie bezpieczne.

Co, poza ochraniaczami do łóżeczka, przyda się noworodkowi i jego rodzicom? Przeczytajcie koniecznie:

Baby Essentials – czyli czego potrzebujesz na początek?

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Blog parentingowy

Baby Stars to... nie tylko sklep dla niemowląt, ale i skarbiec bezcennej wiedzy o opiece nad dzieckiem – noworodkiem i przedszkolakiem. Nie jesteście pewni, czy maluch potrzebuje poduszki modelującej? Nie macie pojęcia, co to jest mufka i jak jej używać? Chcecie urządzić pokój dla niemowlaka, ale niespecjalnie orientujecie się, co powinno się w nim znajdować? Bez paniki, wszyscy to przerabialiśmy! Teraz swoje doświadczenia opisujemy w artykułach i publikujemy na blogu. Wszystko po to, by dodać Wam otuchy; pomóc nabrać pewności siebie jako Rodzice, którzy bez zbędnych nerwów poradzą sobie z każdym wyzwaniem, jakimi usiane jest rodzicielstwo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium