Jak dbać o produkty Baby Stars? 0
Jak dbać o produkty Baby Stars?

Obliczono, że człowiek spędza na spaniu około 1/3 życia. Ważnym jest więc, aby komfort i higiena snu były jak najlepsze, a już szczególnie u maluchów, które w łóżeczku spędzają większość swoich dni przez pierwsze kilka lat życia. To z kolei wiąże się bezpośrednio z pościelą, w której śpimy.

Wydawałoby się, że pielęgnacja produktów pościelowych takich jak poszewki, kocyki, ochraniacze czy inne tego typu rzeczy jest dość prosta i oczywista. Nic bardziej mylnego. Nie zrozum nas źle - nie jest trudna, natomiast nie zawsze zwraca się uwagę na to, w jaki sposób się to robi.

Niemożliwym jest aby przykładowo po 2-3 latach użytkowania pościel* wyglądała tak samo jak w dniu zakupu. Tak stałoby się tylko w przypadku gdybyśmy w ogóle nie używali pościeli, a przecież nie po to ją kupujemy, aby nie mieć z niej pożytku. Na zużywanie się pościeli ma wpływ wiele różnych czynników takich jak: spanie w niej, obecność płynów ustrojowych, przechowywanie czy właśnie nieumiejętna pielęgnacja. Piorąc, susząc czy prasując dany produkt należy mieć świadomość tego, że produkt się zużywa - jak wszystko, czego często używamy. Eksploatując pościel w świadomy sposób możemy to zużywanie ograniczyć i spowolnić, ale nie zatrzymać. Niestety.

*na potrzeby tego wpisu słowo POŚCIEL odnosi się do wszelkich produktów pościelowych i okołopościelowych, które oferujemy (tj. zestawy do łóżeczka, kocyki, prześcieradła, ochraniacze warkocze, rożki, kokony, rogale, pościele do wózka, kocyki do nosidełka itp.).

Jak zapobiec przedwczesnemu zużywaniu się pościeli?

Przede wszystkim zacznij od wyprania pościeli tuż po zakupie, przed pierwszym użyciem. Pranie produktów pochodzących ze szwalni pozwala na dezynfekcję ich oraz pozbycie się wszelkich pozostałości poprodukcyjnych takich jak m. in. resztki nici, kurzu, a także różnego rodzaju bakterii czy też drobnoustrojów, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. 

LIFE HACK - pranie przed pierwszym użyciem sprawia, że materiał, z którego jest wykonana pościel nabiera miękkości oraz delikatnego i przyjemnego zapachu, a przy tym łatwiej się prasuje.

Jak prawidłowo wyprać pościel?

Wrzucasz wszystko do pralki i pierzesz 'jak leci'? Jeśli zależy Ci na utrzymaniu zakupionej pościeli w dobrej kondycji to proponujemy zaprzestanie takich praktyk.

Metody prania pościeli są różne, ale aby dobrze to zrobić należy wiedzieć, z jakich tkanin dany produkt się składa, ponieważ każda wymaga innej pielęgnacji. Najlepsza i najbardziej popularna tkanina pościelowa to bawełna, ale spotyka się również pościele złożone z dwóch i więcej różnych tkanin - tak jest również u nas (chociaż produkty z samej bawełny także u nas znajdziecie). Zasada jest taka: jeśli produkt jest zrobiony z dwóch różnych tkanin (np. bawełny i polaru minky), a nie mamy metki z symbolami prania wówczas należy stosować metody dla materiału, który jest delikatniejszy (w tym przypadku bawełny, której idealną temp. prania jest około 30-40°C, a minky z kolei można prać nawet w 50-60°C ).

My, jako producent zalecamy, aby na sam początek wyprać ręcznie lub ewentualnie namoczyć pościel w letniej wodzie. Jest to związane z tym, że większość naszych tkanin bawełnianych jest drukowana i zdarza się, że pigmenty używane w produkcji są na tyle mocne, że mogą lekko puścić kolor przy pierwszym praniu w automacie - szczególnie przy ciemniejszych wzorach. Jest to normalne zjawisko, które występuje jedynie na samym początku i jest mała szansa, że coś zafarbuje w pralce, jednak przezorny zawsze ubezpieczony. Pozostałe nasze tkaniny to materiały sztuczne i syntetyczne, które raczej nie farbują. 

Pierwsze pranie pościeli dziecięcej w automacie należy wykonać z użyciem delikatnych detergentów, najlepiej przeznaczonych własnie dla dzieci w temperaturze 30-40°C i z maksymalnym wirowaniem ustawionym na 800 obrotów. Aby dodatkowo chronić kolory pościeli można odwrócić ją na lewą stronę. Aby najlepiej zachować kolor pościeli najlepiej prać ją z podobnymi kolorami (dotyczy to również ubrań) lub nawet całkiem oddzielnie, ale pamiętajmy wówczas o ekonomicznym i ekologicznym załadowaniu pralki - nie pierzmy jednej małej rzeczy na raz.

LIFE HACK - nie przeładowuj pralki - im więcej prania, tym większe zagniecenia będzie trzeba później rozprasować.

Do prania naszej pościeli nie stosuje się wybielaczy. Naszych produktów nie należy również czyścić chemicznie.

LIFE HACK - do pralki możesz wrzucić kulkę ze zgniecionej folii aluminiowej- sprawi to, że pranie nie będzie się elektryzowało (szczególnie przydatne przy rzeczach wykonanych z materiałów sztucznych).

Czy warto robić pranie w pralni?

Pralnia? Czemu nie! Jeśli masz taką możliwość lub nie chcesz robić prania samemu, można pomóc sobie pralnią, która odpowiednio zadba o Twoje pranie. Pamiętaj tylko, żeby do delikatnych produktów wybrać pralnię wodną - ekologiczną, absolutnie nie chemiczną!

Jak często prać pościel?

Regularna zmiana pościeli jest bardzo ważna. Jednak w jakiej częstotliwości? Jeśli zależy Ci na najwyższej jakości spania oraz świeżej i czystej pościeli najlepiej rób to raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Dla nieco leniwszych - przynajmniej raz w miesiącu. Pamiętaj, że im częściej wymieniasz pościel, tym mniej drobnoustrojów i roztoczy będzie się w niej znajdowało. Duży wpływ na częstotliwość zmiany pościeli ma choroba czy też pora roku - po przeziębieniu chcemy się pozbyć resztek bakterii i grzybów, a w sezonie letnim śpiąc więcej się pocimy, co też wpływa na jakość i higienę snu. Dodatkowo, jeśli używasz pościeli na zamek i wkładów to polecamy raz na pół roku także wyprać wkłady (poduszkę i kołdrę).

Odpowiednia pielęgnacja pościeli nie kończy się jednak wyłącznie na praniu. Równie ważne jest jej suszenie, prasowanie i przechowywanie. 

Jak suszyć pościel?

Ważne jest także odpowiednie suszenie pościeli - robimy to od razu po wypraniu, lepiej nie zostawiać jej zamkniętej w pralce zbyt długo. Może to być przyczyną nieprzyjemnego zapachu, powodować odbarwienia i utrudniać prasowanie. Suszenie nie jest skomplikowaną sprawą, jednak warto pamiętać, że najlepiej suszyć pościel w pomieszczeniu z dobrą wentylacją, i w którym nie jest zbyt wilgotno - pranie suszy się wtedy o wiele wolniej. Nie zaleca się suszenia pościeli (szczególnie kolorowych) na pełnym słońcu, ponieważ może stracić swoje barwy. Jeśli jednak już suszysz na powietrzu odwróć pościel na lewą stronę/wzorem do dołu - będzie nieco lepiej chroniona. 

LIFE HACK - przy rozwieszaniu prania mocno je strzepnij kilka razy i wywieś na prosto, bez zagięć, podziękujesz sobie później przy prasowaniu ;)

W przypadku ochraniaczy warkoczy zalecane jest suszenie ich 'na leżąco' - po wyjęciu z pralki trzeba ułożyć taki ochraniacz do pierwotnego kształtu i tak wysuszyć.

Naszych produktów nie należy suszyć w suszarce bębnowej.

Jak prasować pościel?

Przy prasowaniu, jak przy praniu - dobrze wiedzieć z jakiej tkaniny jest zrobiony produkt, aby jak najlepiej dopasować wysokość temperatury. Dzięki temperaturze prasowanie zabija większość pozostałych bakterii, dlatego nie warto pomijać tej czynności. Ale do rzeczy.

Bawełna

Tkaniny w 100% bawełniane można prasować w temperaturze maksymalnie 110°C. Na zagniecenia pomaga para i zwilżanie wodą. Wyżej pisaliśmy, że przed pierwszym użyciem warto wyprać pościel - pomaga to później również w prasowaniu - tkanina jest bardziej miękka i podatna na prasowanie.

Tkaniny sztuczne, syntetyczne, naturalnie 'pogniecione' itp.

Niektóre tkaniny w ogóle nie wymagają prasowania jak na przykład polar minky, velvet, muślin, kora, flanela itp. Jeśli masz produkt wykonany właśnie z tego typu tkanin wystarczy go jedynie wyprać i dobrze wywiesić. 

Woal z kolei to tkanina sztuczna, przy której prasowaniu trzeba bardzo uważać - szybko można ją przypalić. Dlatego poleca się prasowanie tej tkaniny w bardzo niskiej temperaturze i w razie potrzeby zwiększanie, wówczas mamy kontrolę nad tym, co robimy. My stosujemy ją do szycia baldachimów.

Produkty złożone z różnych tkanin

Przy produktach takich, jak nasze należy zachować szczególną uwagę przy prasowaniu - o ile strony minky się nie prasuje, to stronę bawełnianą już tak. Prasując nie przyciskaj za mocno żelazka do deski - wypełnienie produktu (jeśli je ma) może się spłaszczyć pod wpływem temperatury i ciężaru, używaj więc średniej siły i najlepiej dużo pary. Dobrze też zacząć prasowanie od mniejszej temperaturę niż zalecana, ponieważ zawsze można ją zwiększyć.

Jak przechowywać pościel?

Aktualnie używaną pościel poleca się przykrywać narzutą, która będzie ją chronić przez kurzem. Z kolei produkty na zmianę powinno przechowywać się w dużych szafkach, by materiał mógł swobodnie oddychać, dzięki czemu po ich wyjęciu prasowanie nie będzie uciążliwe. Pamiętaj, że wilgoć to wróg wszelkiego rodzaju pościeli, dlatego trzymaj ją z daleka od miejsc zawilgoconych takich jak na przykład łazienka.

 

Większość wspomnianych w tym poście rad można stosować w normalnym, codziennym praniu, nie tylko w wypadku pościeli. Zwracaj jednak zawsze największą uwagę na metkę producenta - tam znajdziesz wszystkie dane dotyczące prania i pielęgnacji danego produktu.

Pielęgnacja i pranie artykułów pościelowych to niezwykle ważny aspekt, szczególnie jeśli chcemy zachować jej świetny wygląd i wygodę użytkowania. Oprócz jakości pościeli, o której decydujemy już w momencie zakupu, bardzo ważne jest również zadbanie o nią podczas całego okresu użytkowania. O trwałości pościeli decyduje więc nie tylko jakość materiału, z jakiego jest wykonana, ale także sposoby jej prania, suszenia, prasowania i przechowywania.

A jak Ty pielęgnujesz swoją pościel?

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Blog parentingowy

Baby Stars to... nie tylko sklep dla niemowląt, ale i skarbiec bezcennej wiedzy o opiece nad dzieckiem – noworodkiem i przedszkolakiem. Nie jesteście pewni, czy maluch potrzebuje poduszki modelującej? Nie macie pojęcia, co to jest mufka i jak jej używać? Chcecie urządzić pokój dla niemowlaka, ale niespecjalnie orientujecie się, co powinno się w nim znajdować? Bez paniki, wszyscy to przerabialiśmy! Teraz swoje doświadczenia opisujemy w artykułach i publikujemy na blogu. Wszystko po to, by dodać Wam otuchy; pomóc nabrać pewności siebie jako Rodzice, którzy bez zbędnych nerwów poradzą sobie z każdym wyzwaniem, jakimi usiane jest rodzicielstwo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium