
Poduszka-rogal to karmienie bez obawy o wygodę własną i dziecka. Zobacz, jak znaleźć tę, która sprosta Waszym oczekiwaniom!
Pierwsze miesiące życia z noworodkiem to w skrócie: karmienie, krótka aktywność, sen i od nowa – karmienie. Poduszka do karmienia ułatwia przejście przez wyjątkowo intensywny etap macierzyństwa... i niemowlęctwa bez kłopotów i zbędnego stresu. Rogal do karmienia odciąża kręgosłup mamy, a noworodkowi pozwala na leżakowanie w naturalnej pozycji – pod lekkim kątem, z główką położoną niewiele wyżej niż reszta ciała, dzięki czemu nie martwisz się o prawidłowe ułożenie dziecka na rękach, a po prostu cieszysz ze wspólnie spędzanych chwil.
Jak wybrać poduszkę do karmienia?
1. Wzór
Obok niezliczonej ilości przedmiotów Waszego malca, poduszka do karmienia to stały element wystroju – salonu, sypialni, pokoiku dziecka. Będziesz patrzyła na nią przez kilka tygodni, prawie bez przerwy, dlatego starannie wybierz tę najpiękniejszą, która nie będzie w stanie szybko Ci się znudzić!
Gwiazdki, sympatyczne zwierzaki, a nawet Mickey Mouse! Jaka poduszka do karmienia podoba Ci się najbardziej?
2. Materiał poduszki
Poduszkę do karmienia należy regularnie prać. W pierwszej kolejności dowiedz się zatem, z jakiego materiału jest uszyty. Czysta bawełna przetrwa w dobrej kondycji częste pranie, a po każdym będzie wyglądać jak nowa - czyściutka, nierozciągnięta, nieposzarpana na szwach. Kolory pozostaną intensywne, a nadruki wyraźne.
3. Wypełnienie
Oby nie styropianowe. Nie przepuszcza powietrza, a w rezultacie nie chłonie wilgoci. Na dodatek, łatwo się odkształca, przez co szybko staje się niewygodna dla maluszka i dla Ciebie. Najlepszą poduszką do karmienia jest ta, uszyta z certyfikowanego materiału ze znakiem OEKO-TEX Standard 100 i z antyalergicznym wypełnieniem – w pełni bezpieczną dla wrażliwej skóry dziecka puchatą kulką silikonową. Taką poduchę możesz prać bez obawy o zniszczenie jej.
4. Kształt
Wbrew pozorom kształt poduszki do karmienia nie jest wyłącznie kwestią estetyczną, ponieważ wpływa na wygodę oraz bezpieczeństwo – Twoje, jak i karmionego malucha. Powinna mocno opinać Twoją talię i nie zsuwać się z niej, dzięki czemu maluchowi nie grozi upadek, a Tobie łatwiej będzie sięgać po akcesoria, bez których trudno obyć się w trakcie karmienia, np. pieluchę, chusteczki, czy butelkę, jeśli karmienie piersią nie wchodzi w grę. Jaką zatem wybrać?
Poduszka fasolka świetnie sprawdza się w karmieniu w klasycznej pozycji, kiedy dziecko leży przed brzuchem mamy. Nie są jednak tak użyteczne w pozycji „futbolowej”, czyli spod pachy – by ją zmienić na inną, musisz przekręcić całą poduszkę.
Rogalik, a może kurka kokoszka? Dobrze dobrana poduszka do karmienia to skarb!
Poduszka do karmienia – rogalik lub kokoszka nie wymaga poprawiania; raz położona nadaje się do karmienia w każdej pozycji; sympatyczne rogi idealnie wkomponowują się w siad skrzyżny. Lubiana jest przez rodziców, których dzieciaczek nie należy do śpiochów i łatwo się wybudza – wówczas rogalik pełni dodatkową funkcję, tj. ochronnej podusi, która asekuruje malucha ze wszystkich stron i zabezpiecza go przed wyturlaniem się. Co więcej, rogalik cenią mamy po cesarskim cięciu, ponieważ odciąża brzuch. Poduszka rogal przyda się w nauce siedzenia, a Ty możesz wykorzystać ją jako podpórkę dla zmęczonych stóp.
5. Rozmiar
Poduszka rogalik do karmienia jest użyteczna zarówno w domu, jak i poza nim (na spacerze, w podróży samochodem), dlatego sprawdza się równieź u mobilnych mam. Jeśli jesteś jedną z nich, pamiętaj, że poducha nie może być zbyt twarda. W przeciwnym razie możesz mieć problem ze swobodnym zmieszczeniem jej np. do wózka.
Niezależnie od tego, czy karmisz naturalnie, czy butelką, od pierwszego dnia powrotu z maleństwem ze szpitala, pod ręką powinnaś trzymać poduszkę do karmienia – rogala lub kokoszkę. Z jej pomocą w niedługim czasie nauczysz się prawidłowo trzymać głodnego maluszka i karmić go bez obawy pojawienie się uciążliwego bólu kręgosłupa.
Czy teraz już wiesz, która sprawdzi się u Was najlepiej?