Jak chronić noworodka przed Syndromem Płaskiej Główki? 0
Jak chronić noworodka przed Syndromem Płaskiej Główki?

To nie choroba, ale może prowadzić do poważnych konsekwencji. Zobacz, jak zapobiegać pojawieniu się tzw. płaskiej główki u noworodka.

Pierwsze 3 miesiące życia dziecka to okres, kiedy jego główka najbardziej podatna jest na deformacje, ponieważ miękkie kości czaszki dopiero zaczynają się formować. Niebezpieczeństwo wystąpienia deformacji zwiększa się wraz z niewłaściwą lub jednolitą pozycją śpiącego noworodka, a przecież zgodnie z zaleceniami o minimalizowaniu nagłej śmierci łóżeczkowej (S.I.D.S.), maluchy powinno układać się do snu na plecach, co obciąża delikatną czaszkę. Jedną z konsekwencji jest tzw. płaska główka.

Co to jest i jak objawia się Syndrom Płaskiej Główki?

To jak nazwa wskazuje, widoczne spłaszczenie tyłu lub boku dziecięcej główki. Nie udowodniono, że wpływa na komfort życia w późniejszych latach, więc z jednej strony nie musi, z drugiej – jednak może prowadzić do zmian zarówno w kształcie czaszki (przesunięcia pnia, nieprawidłowego ułożenia szczęki, nierównego zgryzu), jak i twarzy (asymetrycznego położenia uszu, oczu, kości policzkowych).

1. Plagiocefalia (skośnogłowie) pojawia się wskutek spłaszczenia główki z jednej strony. Powoduje widoczną asymetrię.

2. Brachycefalia (krótkogłowość) pojawia się wskutek spłaszczenia tyłu główki. Powoduje jej poszerzenie.

3. Dolichocefalia (długogłowość) pojawia się wskutek spłaszczenia boku główki. Powoduje jej wydłużenie.

Wyjątkową postacią płaskiej główki jest kraniosynostoza. To wada wrodzona, która może pojawić się jeszcze przed narodzinami, a jej następstwa – deformację czaszki – leczy się operacyjnie. Dziecko z podejrzeniem kraniosynostozy powinno znajdować się pod ścisłą opieką neurochirurga dziecięcego.

Skąd Syndrom Płaskiej Główki u noworodka?

Syndrom Płaskiej Głowy nie pojawia się sam z siebie. Jest rezultatem zewnętrznego, zbyt dużego nacisku na główkę dziecka.

  • Ciężki poród

Jeśli główka noworodka z trudnością przedostaje się przez kanał rodny, to kości czaszki mogą ulec zniekształceniu – ściśnięciu lub wydłużeniu się.

  • Kręcz szyi – uraz okołoporodowy w obrębie szyi

Jeśli występuje, to wskutek nieprawidłowego ułożenia się główki dziecka w łonie matki lub podczas porodu. Uszkodzony mięsień szyi sprawia, że malec ułożony na pleckach, czy brzuszku przechyla głowę na jedną stronę. Długotrwałe utrzymywanie główki w wybranej pozycji prowadzi do plagiocefalii.

  • Długotrwałe leżakowanie w jednej pozycji

Każdy ma własną ulubioną pozycję do spania, czy po prostu leżenia. Malec również, ale w jego przypadku leżakowanie tylko na boczku, podobnie jak na pleckach, nie jest bezpieczne. Pomimo iż druga pozycja rekomendowana jest jako profilaktyka przed nagłą śmiercią łóżeczkową (S.I.D.S.), niestety również może prowadzić do spłaszczenia główki.

  • Przesiadywanie w foteliku samochodowym, bujaku

Dobra położna powie Ci, że noworodka nie powinno się trzymać w foteliku więcej niż ok. 2h jednym ciągiem.

Zapobieganie i niwelowanie skutków Syndromu Płaskiej Główki

Mamo, Tato jak już wiesz, tzw. płaska główka występuje z reguły wskutek długotrwałego i zbyt nadmiernego nacisku zewnętrznego na główkę noworodka. Takich jak np. spanie, czy leżakowanie na jednym boku. Teraz poznasz skuteczne sposoby zapobiegania temu schorzeniu. Można je wykorzystać także do niwelowania jego ewentualnych następstw.

1. Leżakowanie na brzuszku

Pozycja na brzuszku pozwala odciążyć tył główki dziecka. Umożliwia, a nawet zapewnia prawidłowy rozwój układu mięśniowo – szkieletowego. Wzmacnia mięśnie pleców, ramion i szyi, a także wpływa korzystnie na stawy biodrowe. Co więcej, pomaga maluchowi w nauce przewracania się na plecy, a następnie samodzielnego siadania, pełzania, raczkowania i w końcu chodzenia.

2. Poduszka profilowana do snu

  • Pozwala niemowlęciu na swobodne poruszanie głową i szyją — redukuje asymetrię mięśni,
  • Wykonana z atestowanych tkanin OEKO-TEX (bezpieczna dla niemowląt i dzieci),
  • Wypełnienie jest antyalergiczne, od spodu mięciutki i cieplutki plusz minky,
  • Sprawdza się w domu, podróży i na spacerze.

Ułożenie dziecka na specjalistycznej poduszce profilowanej eliminuje ryzyko rozwoju deformacji główki – plagiocefalii i brachycefalii. Poducha minimalizuje nacisk główki na podłoże bez konieczności częstej zmiany, czy nieustannego kontrolowania pozycji śpiącego dziecka. Będzie ono spało spokojnie, podobnie jak Wy, drodzy rodzice, mając pewność, że maluszek jest w pełni bezpieczny.

3. Zmiana pozycji w trakcie snu

Około 3 miesiąca życia niemowlęta zaczynają sypiać na ulubionym boku. Dbajcie więc, by zanadto się do niego nie przyzwyczajał. Przekręcajcie go z prawego na lewy boczek i na odwrót, dzięki czemu jego główka nie zostanie przeciążona; będzie kształtować się prawidłowo.

4. Fizjoterapia

W sytuacji, kiedy dzieciątko boryka się z urazem kręczu karku, stosunkowo szybko zaczyna faworyzować leżakowanie na wybranym boczku. Wówczas obok poduszki profilowanej, niezbędna jest pomoc specjalisty – doświadczonego fizjoterapeuty, który przywróci malucha do pełnego zdrowia.

Będąc Rodzicem, możesz zapobiec syndromowi płaskiej główki u swojego dziecka i to na kilka sposobów. Profilaktycznie układaj je do snu na specjalnie wyprofilowanej poduszce, która umożliwia maluszkowi na swobodne przekręcanie głowy na boki, minimalizując ryzyko pojawienia się deformacji.

Macie doświadczenie z Syndromem Płaskiej Główki?

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Blog parentingowy

Baby Stars to... nie tylko sklep dla niemowląt, ale i skarbiec bezcennej wiedzy o opiece nad dzieckiem – noworodkiem i przedszkolakiem. Nie jesteście pewni, czy maluch potrzebuje poduszki modelującej? Nie macie pojęcia, co to jest mufka i jak jej używać? Chcecie urządzić pokój dla niemowlaka, ale niespecjalnie orientujecie się, co powinno się w nim znajdować? Bez paniki, wszyscy to przerabialiśmy! Teraz swoje doświadczenia opisujemy w artykułach i publikujemy na blogu. Wszystko po to, by dodać Wam otuchy; pomóc nabrać pewności siebie jako Rodzice, którzy bez zbędnych nerwów poradzą sobie z każdym wyzwaniem, jakimi usiane jest rodzicielstwo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium