
Wyprawka dla przedszkolaka to wyzwanie zarówno dla rodziców 3-latka, jak i starszaka. Na szczęście, przygotowuje się ją raz, a dobrze — początkiem września, później co najwyżej uzupełnia o brakujące drobiazgi niezbędne dziecku w zabawach plastycznych. Kompletną listę rzeczy niezbędnych nierzadko można sprawdzić na stronie internetowej przedszkola, a jeśli nie – dopytać o nią wychowawcę. Nie do przecenienia są praktyczne wskazówki innych rodziców, którzy przygodę, jaką niezaprzeczalnie jest przygotowanie pierwszej wyprawki dla dziecka do przedszkola, mają za sobą.
Wyprawka przedszkolna nie we wszystkich placówkach wygląda tak samo. Ba! Różni się także między poszczególnymi grupami dzieci w jednym przedszkolu, co jest konsekwencją różnic pomiędzy zajęciami realizowanymi dla poszczególnych grup wiekowych, ale nie tylko. Wiele zależy od możliwości budżetowych i zwyczajów, jakie sprawdzają się najlepiej w danym miejscu; w przedszkolach państwowych wyprawka do przedszkola bywa rozbudowana bardziej, niż w prywatnych, które w ramach opłat zapewniają dzieciom część niezbędnych pomocy. Niemniej jednak nie różnią się od siebie diametralnie. Są pewne przedmioty, których dziecko potrzebuje niezależnie od rodzaju przedszkola, jakie dla niego wybraliście. Co powinna zawierać wyprawka przedszkolna? Sklep baby-stars.pl przygotował dla was kilka porad!
Komplet pościeli
Nie wszystkie przedszkola zapewniają podopiecznym pościel, a jeśli nawet – może okazać się, że potrzebne są poszewki, ewentualnie poduszka i śpiworek. Komplet pościeli dla przedszkolaka sprzyjający słodkiemu leżakowaniu i kolorowym snom uszyty jest z czystej bawełny, podszytej na spodzie cieplutkim i cudownie miękkim w dotyku polarem minky, a także przyjemnym dla oka. Maluch na pewno chętnie zakopie się pod kołdrę w pandy, szalone sowy, koty, a także z podobizną bohaterów z kreskówek, np. Mickey Mouse.
Kocyk
Bywa, że nawet po leżakowaniu nadal chce się spać. Wówczas dobrze mieć własny kocyk, którym można się owinąć w „kokon” i nie leżeć na samym materacu. Ważne, by swobodnie mieścił się w plecaczku. Kocyk dla przedszkolaka, podobnie jak pościel, musi przekonać Was do siebie wysoką jakością: naturalnym materiałem, antyalergicznym wypełnieniem, ociepleniem nieprzesuwającym się w praniu i sprawiającym, że kocyk jest jeszcze bardziej puszysty, a także cieplejszy. Najlepszym wyborem jest całoroczny kocyk, który sprosta zmiennym warunkom pogodowym. Z pewnością stanie się jednym z ukochanych towarzyszy podróży!
Maskotka
Nie każdy zasypia jak na zawołanie. Szczególnie z dala od domu, w zupełnie nowym otoczeniu, do którego trzeba się przyzwyczaić. Maluszkowi skarżącemu się na kłopoty z zaśnięciem, pomoże pluszowa przytulanka.
Buty i ubranko na zmianę oraz piżamka
W przedszkolu, jak w domu – nie ma biegania bez kapci! Pantofle dla przedszkolaka powinny być na tyle łatwe w zakładaniu, zapinaniu i zdejmowaniu, by dziecko sprawnie wykonywało te czynności – bez pomocy. Buty przeznaczone dla najmłodszych smyków wyposażone są w podwyższony zapiętek, który stabilnie utrzymuje stopę w prawidłowej pozycji, zapobiegając zwyrodnieniom. Starszaki z powodzeniem mogą wkładać klasyczne buty: chłopcy – tenisówki, dziewczynki – balerinki.
Ze względu na to, że przedszkole jest nową przygodą, nigdy nie wiadomo, kiedy podczas zabawy ubranko zostanie zaciągnięte, czy ubrudzone – zachlapane, popisane. Jednak rodzic jest przezorny, a dziecko – ubezpieczone i wyposażone o dodatkową parę bielizny, a także bluzeczkę, sukienkę, sweter, bluzę spodenki (w zależności od pory roku). Co więcej, piżamkę. Najlepiej pozbawioną guzików i innych zapięć, które utrudniają zakładanie. Mogą też boleśnie wpijać się w skórę dziecka podczas snu (przewracania się z boku na bok).
Artykuły higieniczne
Absolutne minimum to szczoteczka i własna pasta do zębów. Przyda się także kubeczek do płukania ust oraz ręcznik, jeśli nie zapewnia ich przedszkole. Maluch będzie potrzebował również wilgotnych chusteczek, które niekoniecznie znajdą się na oficjalniej – przedszkolnej – liście sprawunków. Mimo to powinien mieć je zawsze przy sobie.
Artykuły na zajęcia plastyczne
Zajęcia kreatywno-plastyczne są niejednorodne, dlatego wykorzystywane w nich materiały są bardzo różne. Wyprawka plastyczna dla przedszkolaka powinna zawierać: kredki (ołówkowe, świecowe), farby (plakatowe, akwarelowe), zestaw pędzli, plastelinę, bibułę (najlepiej kilka, w odmiennych kolorach), klej. Arkusze potrzebne do rysunku (bloki rysunkowe, techniczne), a także z wykonanymi pracami pomieści pojemna teczka A4 lub segregator.
Dodatkowo: plecak
Plecak pomieści wszystko, co maluch chce zabrać z domu do przedszkola i z powrotem. Na przykład: podusię, czy maskotkę, bez których nie ma co liczyć na sen, a także ulubioną zabawkę. Niewielki plecaczek sprawdzi się także w sytuacji, kiedy dziecku skończą się przybory plastyczne, a także podczas pieszych wycieczek – pomieści butelkę wody, czy soczku, chusteczki higieniczne, a także sweterek, czy bluzę, jeśli po kilku minutach spaceru okażą się zbędne.
W jaki sposób oznaczać rzeczy dziecka?
Wyprawka do przedszkola dla 2-3 latka, kiedy już zostanie skompletowana, na końcu powinna zostać wyraźnie oznaczona – podpisana imieniem i nazwiskiem; trudno wymagać od Pań przedszkolanek, by pamiętały, jak dokładnie wyglądają wszystkie przedmioty należące do Waszego dziecka. By skutecznie, ale bez szkody dla materiałów (pościeli, ubrań, butów) oznaczyć je, wykorzystajcie specjalne, wodoodporne markery do tkanin, lub permanentne przeznaczone do użytku na śliskiej powierzchni. W tym: wszywce, metce.
Wyprawka dla przedszkolaka nie jest tak wymagająca, jak mogłoby się wydawać, a przygotowywanie jej z rozmachem mija się z celem. Nie chodzi o to, by malec miał jak najwięcej rzeczy, ale wszystkie, które są mu rzeczywiście niezbędne. W końcu co za dużo, to nie zdrowo!
Justyna Milewska
Oznaczanie rzeczy, które dziecko zabiera do przedszkola to ważna sprawa. Nie wiem ile razy już mój Kubuś zgubił swoje buty zanim wpadłam na pomysł, żeby je opisać. Polecam ten sposób!